3 tipy jak najít společnou řeč ve vztahu a vyhnout se nedorozuměním

Možná, že i vy, stejně jako většina lidí, občas hledáte rovnováhou mezi pracovními povinnostmi a osobním životem, včetně péče o svůj partnerský vztah. Její nalezení může být pro mnoho z vás velkou výzvou a tento článek můžete vnímat jako pomocnou ruku.

Vaše dny jsou plné termínů, úkolů, tabulek, čísel i komunikace s kolegy. I přes to, že vás práce baví a naplňuje, dveře od kanceláře za sebou v určitou dobu zavíráte a vracíte se domů. Po celém dni se setkáte doma se svým partnerem. Každý z vás má za sebou dlouhý den a je jinak naladěn. Nyní vás čeká společné odpoledne nebo večer. Po klasických činnostech v domácnosti byste chtěli cítit pochopení, podporu a třeba i slyšet slova chvály či uznání. Jenže najednou se ocitáte ve světě, kde máte pocit, že vaše slova ztrácí váhu. I když se snažíte, ve vzduchu převládá nepochopení nebo ticho.

Jak to překonat?

To, že si dva lidé, kteří spolu žijí, občas přestanou rozumět, je naprosto normální. Kromě společného života má každý z vás svůj vlastní a s ním spojené nálady a pocity. Není možné, abyste byli neustále naladění na stejnou vlnu. Často ale míváme pocit, že nám chybí pochopení a podpora ze strany partnera právě ve chvíli, kdy ji nejvíce potřebujeme. Proč tomu tak je?

  • Strach z konfrontace

Víte, že byste měli otevřeně mluvit o svých pocitech, ale něco vás brzdí. Přitom ukázat svou zranitelnost je naprosto normální a jedna z cest, která vede ke vzájemnému porozumění.

  • Nepřesné vyjadřování potřeb

Jak často si myslíte, že jste se vyjádřili jasně, ale stejně jste nebyli vyslyšeni? Tohle může vést ke zbytečnému zklamání. Zkuste se na chviličku zamyslet nad tím, jak můžete své potřeby vyjádřit jinak, aby byly vyslyšeny.

  • Nedostatek empatie a blízkosti

Koukněte se na svou situaci z nadhledu. Skutečně potřebujete mít vše splněno podle svých představ, nebo by pomohla i kapka empatie a blízkosti? Bez naplnění těchto potřeb se můžete cítit osamoceni, byť sedíte na gauči v obýváku vedle sebe.

Jak se tedy vyjádřit, abyste byli vyslyšeni?

  • Buďte otevření a upřímní

Nebojte se přiznat své opravdové pocity. Zranitelnost, pamatujete? Jste smutní? Řekněte to.

Místo typické věty: „Nic. Všechno je v pořádku.“ zkuste říct: „Cítím se __________, protože ____________.“

Může to vypadat například i takto: „Jsem smutná, protože mi chybí naše společné chvilky.“

  • Aktivně naslouchejte

Váš partner vám něco sděluje? Věnujte mu svou pozornost. Pokud s vámi sdílí něco pro něj bolavého, místo toho, abyste řekli:

„To se vyřeší, neboj.“ můžete říct: „Chápu, že je to pro tebe teď náročné. Můžeme spolu najít řešení?“

  • Vyhněte se častým chybám v komunikaci

Přerušování partnera během hovoru nebo domýšlení si, co chce říct, jsou ukázkou častých pochybení během rozhovorů. Proto je důležitý předchozí bod, kdy necháváte svou polovičku dokončit své myšlenky.

Podívejte se na to i ze svého pohledu: Jak reagujete vy, když vás někdo neustále přerušuje?

Co si z článku odnést?

Zlepšení komunikace ve vztahu není otázkou jednoho odpoledne. Je to celoživotní cesta, proto je důležitý každý malý krůček, který vás posune o kousek blíž k empatické komunikaci. Klíčové je otevřeně mluvit o tom, co se odehrává uvnitř vás, projevit empatii a aktivně naslouchat. Komunikace je dovednost, kterou můžete neustále zlepšovat. Pokud se dnes necítíte úplně spokojeni, nevyčítejte si to. Zítra to pravděpodobně bude lepší

Je zde nějaká výzva, o které byste si rádi popovídali? Kontaktujte mě a domluvíme si nezávazné setkání. Pokud vás zajímá, jak probíhá koučink se mnou, můžete si o tom přečíst zde.

S láskou,

Jana

LÍBILO? UŽ PÍŠU DALŠÍ.

Zajímá vás téma nenásilné komunikace, osobního rozvoje a neurolingvistického programování?

Nechte mi na sebe e-mail a jakmile tu něco přibyde, budete o tom vědět jako první.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů