Tajemství šťastného vztahu: Proč je sebeláska důležitá a jak ovlivňuje naše partnerské vztahy?

Jak sebeláska ovlivňuje vztahy a proč je tak důležitá?

Sebeláska je základní stavební kámen pro zdravý a šťastný partnerský vztah.

Lidé, kteří si sami sebe váží a mají se rádi, vytvářejí zdravější a stabilnější vztahy. Když se cítíme dobře ve své kůži, jsme schopni lépe komunikovat, jsme otevření a upřímní. A právě otevřenost a upřímnost jsou klíčové pro silný a naplňující partnerský vztah.

Sebeláska v každodenním životě

Sebeláska se v každodenním životě může projevovat v různých oblastech, ať už se jedná o osobní rozvoj, pracovní sféru, věnování se svým koníčkům a zájmům či budování partnerského vztahu. Možná, že vás napadne, že si jednou za čas dopřejete masáž, dlouhou koupel nebo si pořídíte nové oblečení. I tyto radosti jsou velmi důležité, nicméně sebeláska je ještě mnohem hlubší. Je to umění přijmout sama sebe ve všech podobách, s plným vědomím svých silných i slabých stránek. Dokázat přijmout s vděčností každý kousek svého těla a pečovat o něj s úctou a láskou tak, jak si zaslouží. Přece jen, vy v něm strávíte celý svůj život. 😊

Sebeláska a osobní hranice

Důležitou součástí je také dovednost nastavit si osobní hranice a naučit se říkat „ne“ věcem, situacím i lidem, které vám nejsou prospěšné a nepřinášejí radost. Naopak říkat „ano“ tomu, co vás dělá šťastnou a nebo vás může posílit i přes to, že je to pro vás možná dnes výzva.

Mnohé ženy vnímají sebelásku jako důležitou součást svého osobního rozvoje a zdravého sebevědomí. Sebeláska hraje klíčovou roli v tom, jak se cítíte, jak vnímáte sebe sama, jak se rozhodujete a jednáte. Kultivací sebelásky můžete také rozpoznat a nedovolit negativní zacházení s vámi ve vztahu a zbavit se vzorců, které jste se možná naučily v předchozích vztazích.

V partnerském vztahu sebeláska pomáhá budovat zdravý vztah s milovanou osobou, kdy se obě strany respektují, dokáží se vymezit a zároveň se dokáží i ocenit. To napomáhá ke vzájemnému porozumění si, respektu a tedy i spokojenosti. Na důležitost sebelásky v partnerských vztazích se v tomto článku více zaměříme.

Osvobozující síla sebelásky

Je důležité si uvědomit, že sebeláska není sobecká. Je to vyjádření respektu ke své vlastní osobě, svým pocitům a potřebám, kde prostřednictvím jejich naplnění získáváme sílu k tomu být lepší partnerkou. To je také důvod, proč sebeláska může být velmi osvobozující. Najednou zjistíme, že nemusíme žádat o pozornost a lásku, protože jsme schopny si ji darovat i my samy. A paradoxně, čím více si ji samy dopřejeme, tím více ji také dostáváme.

V každodenním životě se může sebeláska projevovat v maličkostech, které bývají často přehlížené. Jsou to situace, nad kterými máme občas tendenci mávnout rukou, ale zároveň to jsou důležité ukazatele reflektující náš vztah. Pojďme si to uvést na jednoduchém příkladu, kdy se chce žena domluvit na tom, kde se bude dnes večeřet.

Žena, která má dostatek sebelásky je schopna snadno vyjádřit své přání, aniž by se obávala odmítnutí nebo konfliktu. Pokud je v domácnosti běžné, že vaří večeře ale dnes to nevyjde, tak nemá problém navrhnout alternativu, na jídlo si zajít, objednat nebo požádat manžela, aby uvařil dnes on. Hlavní je, že nemá výčitky a pocit viny nebo selhání a ani obavy z toho, jaká přijde reakce. Ať už se jedná o jakoukoliv situaci, kdy žena dokáže vyjádřit a upřednostnit své potřeby a ne proto, že by byla sobecká, ale proto, že ví, že když tu chce být pro druhé a obdarovávat je láskou, pochopením a dávat ze své energie, musí nejprve doplnit ten svůj vlastní pohár.

Sebeláska a autenticita ve vztahu

Jestliže se jako žena cítíte být spokojena sama se sebou, je pro vás mnohem snazší být upřímná, autentická a otevřená. To zahrnuje otevřeně sdílet své myšlenky, pocity i přání bez sabotujících myšlenek na to, co tomu řekne vaše polovička, jak jsme si řekly výše. Zároveň dokážete naslouchat svému partnerovi s otevřenou myslí i srdcem. Jinými slovy dokážete se dívat na svět jeho očima, vžít se do jeho prožívání a porozumět jeho mapě světa. Nesnažit se mít za každou cenu pravdu, ale přijmout jeho názor, byť ten váš může být odlišný.

Respektovat názory druhých lidí neznamená je přijímat za své.

Zdravá sebeláska také souvisí se závislostí na vztahu. Pokud máme dostatečně ukotvenou sebelásku, hledáme vztah, který pro nás bude obohacující a bude nás vzájemně rozvíjet, než abychom partnera stavěly na piedestal a veškerou pozornost a obdiv věnovaly jenom jemu a zároveň prožívaly obavy, co se všechno může stát, když nebudete dost dobrá.

Nezapomeňte tedy na to, že vaše hodnota není závislá na názoru druhých lidí stejně jako vaše štěstí závisí pouze na vás a na vašem úhlu pohledu. Naslouchejte svému partnerovi, respektujte jeho názory, postoje i hodnoty. Současně pečujte o své zájmy a o „to své“ mimo vztah, abyste stále dokázala žít svůj život. Možná, že si časem všimnete toho, že čím více budete žít v souladu se svým pravým já, tak váš vztah začne růst jako nikdy předtím.

Další rozvoj sebelásky

A jak se můžete na cestě sebelásky posunout dále? Nebojte se vyhledat pomoc. Ať už se jedná o jakoukoliv formu rozvoje, která vás naučí si klást ty správné otázky, naučíte se lépe naslouchat, vyjadřovat své potřeby a také pochopit, co se skrývá ve vrstvách pod těmito důležitými softskills. Nejste na této cestě samy. Vždy kolem sebe máte rodinu, přátele, případně vyhledejte kouče nebo průvodce, který vám nastaví zrcadlo a bude vás podporovat na cestě vpřed. Pokud je zde něco, o čem byste se rády poradily přímo se mnou, kontaktujte mě zde.

A pamatujte, že prvním krokem k lásce k ostatním lidem je láska k sobě samotné.

S láskou a vděčností,

Jana

LÍBILO? UŽ PÍŠU DALŠÍ.

Zajímá vás téma nenásilné komunikace, osobního rozvoje a neurolingvistického programování?

Nechte mi na sebe e-mail a jakmile tu něco přibyde, budete o tom vědět jako první.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů