Slovník definuje komunikaci velmi jednoduše a přímočaře. Doslova se jedná o přenos informace od odesílatele k příjemci. V běžném životě jsou však komunikační schopnosti mnohem komplikovanější. Běžná komunikace probíhá na několika úrovních, které dohromady ovlivňují výsledné přijetí zprávy, ať už v pozitivním či negativním smyslu. Proto jsou dobré komunikační schopnosti na mnoha místech společnosti velice ceněny.
Stejně důležitá, ne-li důležitější, je i správná komunikace v partnerském vztahu. To, jak se svým partnerem komunikujeme své potřeby, pocity a myšlenky, většinou určuje, zda je náš vztah úspěšný a silný nebo odsouzený k zániku. Právě u svých nejbližších máme tendenci odsouvat jasnou komunikaci stranou a přenášet se do sféry domněnek a pocitů. Takový přístup však napomáhá různým nedorozuměním a zklamání.
Abychom jasně pochopili jemné nuance úspěšné komunikace, pojďme si nejdříve ujasnit, jakými způsoby může komunikace probíhat:
Myslíme tím komunikaci, která není podmíněná žádnou citovou vazbou. Bavíme se tedy o komunikaci na pracovišti, na úřadech, na obchodních jednáních atp. Taková komunikace většinou probíhá bez jakéhokoliv citového zabarvení a měla by být věcná a informativní. Správná klasická komunikace by měla zahrnovat následující aspekty:
Nyní se přesuneme na pole citově zabarvených vztahů. Konkrétně se jedná o komunikaci dvou romantických partnerů, ale mnoho ze zmíněných aspektů lze aplikovat i v komunikaci s rodiči či blízkými přáteli. V partnerské komunikaci klademe mnohem větší důraz na citové zabarvení sdělení a rozhodně bychom neměli opomíjet tyto aspekty:
Pokud se naučíme ve vztahu správně komunikovat, výrazně tím zlepšíme vzájemné partnerské pouto a celý vztah posílíme. Důležité je, aby k rozvoji komunikace i vztahu přispívali oba partneři rovným dílem. Podívejme se nyní na některé situace, ve kterých může právě správná komunikace sehrát zásadní roli.
Když přijdeme o práci, čelíme finančním těžkostem nebo prožíváme úmrtí v rodině. Život je plný nepříjemných situací, které mohou nastat kdykoliv a bez varování. Ať už zasáhnou oba či jen jednoho z partnerů. V takových chvílích může správná komunikace znamenat rozdíl mezi tím, zda vztah takovou zkoušku přežije či nikoliv. Projevená podpora, pochopení a respekt jsou v takovém případě cennější než prázdná slova o lásce.
Neexistují dva lidé, kteří by se bezvýhradně shodli úplně na všem. Každý má vlastní osobnost a vlastní názory. Ačkoliv je žádoucí, aby se partneři shodovali v zásadních otázkách života a vztahu, vždy budou situace a věci, na kterých se neshodnou. Podobné neshody je nutné správně komunikovat a cílem by vždy mělo být nalezení společné půdy, která bude pro oba stejně přijatelná.
Většinou klademe přílišnou pozornost na to, abychom se vzájemně podporovali v krizových obdobích, což je určitě žádoucí. Stejnou míru podpory bychom však neměli opomíjet i v obdobích úspěchu. Chvíle, kdy se nám daří, jsou pro vztah stejně důležité. Pokud si partneři dokáží vyjádřit vzájemnou podporu, spokojenost a radost z dosažených úspěchů, významně tím posílí vzájemné pouto.
Není pochyb, že úspěšný vztah a správná partnerská komunikace jdou ruku v ruce. Komunikace, partnerská i běžná, je náročná schopnost, která se však dá naučit. Pokud toužíte vylepšit své vztahy, ale nevíte, jak na to, neváhejte mě kontaktovat. Pomůžu vám najít ta správná slova, která upevní váš vztah a změní celý váš svět.
Zajímá vás téma nenásilné komunikace, osobního rozvoje a neurolingvistického programování?
Nechte mi na sebe e-mail a jakmile tu něco přibyde, budete o tom vědět jako první.